Λέσχη Φίλων Στατιστικής - GrStats forum
Cook's distance for linear mixed effects models Forumgrstats

Join the forum, it's quick and easy

Λέσχη Φίλων Στατιστικής - GrStats forum
Cook's distance for linear mixed effects models Forumgrstats
Λέσχη Φίλων Στατιστικής - GrStats forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Για προβλήματα εγγραφής και άλλες πληροφορίες επικοινωνήστε με : grstats.forum@gmail.com ή grstats@stat-athens.aueb.gr

Go down
LB
LB
Posts : 22
Join date : 2010-02-11

Cook's distance for linear mixed effects models Empty Cook's distance for linear mixed effects models

Fri 29 Jun 2012 - 0:43
Καλησπέρα σε όλους και όλες.

Αυτή τη περίοδο ασχολούμαι με linear mixed effects models πάνω σε ιατρικά δεδομένα. Χρησιμοποιώ την library nlme για την εφαρμογη του μοντέλου lme(.) Σύμφωνα με τα diagnostic plots, υπάρχουν κάποιες παρατηρήσεις που φαίνεται να είναι outliers.
Έχω την πεποίθηση ότι αφορούν συγκεκριμένο άτομο, του οποίου τη συμπεριφορά την έχω δει μέσα από profile plots. Ωστόσο, ψάχνω να αποδείξω ότι το συγκεκριμένο άτομο είναι outlier μέσω του Cook's distance.

Η απορία μου είναι λοιπόν η εξής: Η αντίστοιχη εντολή που χρησιμοποιούμε στα απλά lm(.) δεν δουλεύει σε αυτή την περίπτωση. Όσο έψαχνα βρήκα ότι μπορώ να υπολογίσω το Cook's distance αλλά για ΜΟΝΟ μοντέλα με τη χρήση του πακέτου lme4. Υπάρχει τρόπος να βρώ το cook's d για το πακέτο nlme? Ή απλά επικαλούμαι τα profile plots από την exploratory analysis που έκανα αρχικά για να αιτιολογήσω την απόφασή μου να βγάλω τις παρατηρήσεις του ατόμου αυτού από το dataset?

Ευχαριστώ.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum