Λέσχη Φίλων Στατιστικής - GrStats forum
Master in Data Mining Forumgrstats

Join the forum, it's quick and easy

Λέσχη Φίλων Στατιστικής - GrStats forum
Master in Data Mining Forumgrstats
Λέσχη Φίλων Στατιστικής - GrStats forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Για προβλήματα εγγραφής και άλλες πληροφορίες επικοινωνήστε με : grstats.forum@gmail.com ή grstats@stat-athens.aueb.gr

Go down
avatar
sofia
Posts : 2
Join date : 2011-06-17

Master in Data Mining Empty Master in Data Mining

Sat 2 Mar 2013 - 0:27
Γειά σας,
Θα ήθελα να μάθω περισσότερα για το Data Mining. Αρχικά κατά πόσο σχετίζεται με τον δικό μας κλάδο και αν θα είναι εφικτό να ακολουθήσω μια τέτοια πορεία, όντας φοιτήτρια Στατιστικής. Επίσης θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει καμία προοπτική για τέτοιου είδους μεταπτυχιακό στην Ελλάδα.
Ευχαριστώ πολύ Smile
Dimitris Karlis
Dimitris Karlis
Posts : 205
Join date : 2011-04-14
http://www.stat-athens.aueb.gr/~karlis

Master in Data Mining Empty Re: Master in Data Mining

Mon 4 Mar 2013 - 21:15
Ενα μεγάλο μερος του data mining χρησιμοποιεί στατιστικές τεχνικές. Προσοχή όμως υπάρχει μεγάλη επικάλυψη ανάμεσα στα δυο αλλά και σημαντικές διαφορές κυρίως στην προσέγγιση (πχ στο data mining μας ενδιαφέρουν μέθοδοι που να δουλευουν με μεγαλα σετ δεδομένων θυσιάζοντας ισως ακρίβεια ενώ στη στατιστική ο στόχος ειναι διαφορετικός).
Ειναι μεγάλο θέμα (και πολύ ενδαφέρον) οι ομοιότητες και οι διαφορές για να τα γράψω εδώ.

Για μεταπτυχιακό: στην ελλάδα με μονο αντικείμενο data mining (εξόρυξη δεδομένων) στα ελληνικά δεν εχω υπόψη μου (δεν σημαίνει ότι δεν υπαρχει...) Ξέρω ότι κατι ετοιμάζει το ΔΕΤ/ΟΠΑ σε πιο γενικό αντικείμενο (Business analytics). Υπάρχουν μεταπτυχιακά με αρκετό κομμάτι (αλλά όχι μόνο) data mining πάντως.
Νομίζω ότι κάποιος με background στατιστική και γνωσεις προγραματσιμού ειναι σε εξαιρετικά καλή θεση γα να κάνει data mining.
Ελπίζω να βοήθησα. Για πιο εξειδικευμένη συζήτηση στειλε PM
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum