Λέσχη Φίλων Στατιστικής - GrStats forum
Βοήθεια στην αναζήτηση MSc. Forumgrstats

Join the forum, it's quick and easy

Λέσχη Φίλων Στατιστικής - GrStats forum
Βοήθεια στην αναζήτηση MSc. Forumgrstats
Λέσχη Φίλων Στατιστικής - GrStats forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Για προβλήματα εγγραφής και άλλες πληροφορίες επικοινωνήστε με : grstats.forum@gmail.com ή grstats@stat-athens.aueb.gr

Go down
avatar
pfoteina
Posts : 1
Join date : 2011-03-01

Βοήθεια στην αναζήτηση MSc. Empty Βοήθεια στην αναζήτηση MSc.

Tue 1 Mar 2011 - 12:59
Γεια σας!Συγχαρητηρια για το forum!

Ονομαζομαι Παναγιωτης και ειμαι αποφοιτος του τμηματος Στατιστικης κ Ασφαλιστικης του Πανεπιστημιου Πειραια και ψαχνω να δω πανω σε τι να κανω μεταπτυχιακο.Σκεφτομαι τον αναλογισμο στον Πειραια.πως σας φαινεται?ειμαι λιγο χαμενος..οποιαδηποτε συμβουλη ειναι καλοδεχουμενη.
paterask
paterask
Posts : 368
Join date : 2009-10-17
Location : Utrecht, The Netherlands
https://kpateras.eu

Βοήθεια στην αναζήτηση MSc. Empty Re: Βοήθεια στην αναζήτηση MSc.

Wed 2 Mar 2011 - 12:28
Γεια σου Παναγιώτη και καλώς ήρθες στο φόρουμ,
χωρίς να έχω ιδιαίτερη επαφή με το τομέα του αναλογισμού, έχοντας ψάξει στα πρώιμα βήματα μου (όταν μόλις είχα αποφοιτήσει) δεν είχα βρει κάτι που να μου προκαλεί το ενδιαφέρον στην Ελλάδα.

Αν έχεις γενικά τη δυνατότητα να ρίξεις μία ματιά και στο εξωτερικό, εκεί βρίσκονται χρόνια μπροστά όχι μόνο στον αναλογισμό αλλά σε όλους το τομείς.

Επίσης στην Ελλάδα για να γίνεις αναλογιστής χρειάζεται να περάσεις από εξετάσεις οι οποίες είναι αρκετά δύσκολες οπότε αν δε σ'αρέσει τρομερά το subject δε θα έχεις και πολλές ελπίδες..
avatar
masteras
Posts : 4
Join date : 2009-11-16

Βοήθεια στην αναζήτηση MSc. Empty Re: Βοήθεια στην αναζήτηση MSc.

Thu 10 Mar 2011 - 14:02
Egw tha elega kane se kati pou su aresei poly kai oxi se kati pou skeftesai oti isws einai kalao. exei dikio o kwstas, an de su aresei o analogismos vrasta meta.
avatar
nadal14
Posts : 46
Join date : 2010-07-18

Βοήθεια στην αναζήτηση MSc. Empty Re: Βοήθεια στην αναζήτηση MSc.

Fri 2 Sep 2011 - 1:10
Μπορει καποιος να ενημερωσει για τις επαγγελματικες διεξοδους που εχει ενας στατιστικος?ειτε απαιτειται μεταπτυχιακο ειτε οχι.Το ξερω οτι ειναι νωρις να σκεφτομαι και θα αλλαξω πολλες φορες γνωμες μεχρι να αποφοιτησω(ηδη το εχω κανει) αλλα θελω να εχω στο μυαλο μου τις δυνατες επιλογες(εκτος απο τις κλασσικες)
old stat
old stat
Posts : 86
Join date : 2009-12-24

Βοήθεια στην αναζήτηση MSc. Empty Re: Βοήθεια στην αναζήτηση MSc.

Sat 3 Sep 2011 - 13:42
nadal14 wrote:Μπορει καποιος να ενημερωσει για τις επαγγελματικες διεξοδους που εχει ενας στατιστικος?ειτε απαιτειται μεταπτυχιακο ειτε οχι.Το ξερω οτι ειναι νωρις να σκεφτομαι και θα αλλαξω πολλες φορες γνωμες μεχρι να αποφοιτησω(ηδη το εχω κανει) αλλα θελω να εχω στο μυαλο μου τις δυνατες επιλογες(εκτος απο τις κλασσικες)

Αγαπητέ Federer μας τα μπερδευεις λίγο! Ποιες ειναι οι κλασικές; εννοείς διεξόδους στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό; Εννοείς στο αντικείμενο η γενικά; Προσωπική άποψη βασισμένη στην υπόθεση όι ενδιαφέρεσαι για Ελλάδα και για στατιστική:

1. η συγκυρία είναι κακή ακόμα και για τους στατιστικούς (όχι οτι ήταν κάποτε καλή). υπάρχουν λίγες εταιρείες που απασχολούν στατιστικούς και το ξέρουν, υπάρχουν αρκετές που θα μπορούσαν αλλά δεν το ξέρουν και φοβάμαι δεν θα το μάθουν. Αυτές ειναι κυρίως εταιρείες έρευνας αγοράς ή μάρκετινγκ, 3-5 εταιρείες που κάνουν κυρίως συμβουλευτική και προτζεκτς (είπαμε όχι greeklish) και χρεiαζoντaι στατιστική, και 3-4 κέντρα έρευνας (ας πούμε) συνήθως με συμβάσεις έργου.
2. Από εκει και πέρα περιστασιακά βοηθάς γιατρούς και λοιπούς για να κάνουν διατριβές (συνήθως μέτριας ποιότητας αλλά ποιος νοιάζεται...) και πληρώνεσαι συνήθως πολύ λίγο
3. Το δημόσιο έχει πεθάνει κι εκτιμώ ότι δεν πρέπει να μας ενδιαφέρει πια...ασε που καμιά σχέση δεν έχει με τη στατιστική (έχουν τσακωθεί...)

Εχε υπόψη σου επίσης πως οι θέσεις συνήθως ειναι λίγες κάθε χρονο αλλά και λίγοι οι υποψήφιοι και ακόμα λιγότεροι οι καλοί υποψήφιοι (κυρίως γιατί τα ελληνικά πανεπιστήμια ειναι στον κόσμο τους (οταν δεν έχουν κατάληψη) και δεν μαθαίνουν τους φοιτητές χρήσιμα πράγματα για επαγγελματική σταδιοδρομία).
επομένως όσο προλαβαίνεις προσπάθησε να εισαι καλός και να έχεις εναν αξιοπρεπή μέσο όρο.

Επίσης δεδομένου πως υπάρχουν πολλοί με μεταπτυχιακό στη στατιστική (μάλιστα από τότε που κάποια τμήματα δίνουν σωρηδόν μεταπτυχιακούς τίτλους που λένε για στατιστική αλλά καμιά σχέση δεν έχουν) υπάρχει πλεόνασμα ατόμων με μεταπτυχιακό στη "στατιστική" (τα εννοώ τα εισαγωγικά) και συνεπώς χωρίς μεταπτυχιακό δεν σου δίνω μεγάλες ελπίδες. Επίσης μην περίμενες βέβαια το μεταπτυχιακό να σου δώσει παραπάνω λεφτά...

Αυτά τα ολίγα και ιντριγκαδόρικα (παλι απέφυγα τα greeklish)
mp83
mp83
Posts : 67
Join date : 2009-11-10
Location : Athens
http://statsravingmad.com/blog

Βοήθεια στην αναζήτηση MSc. Empty Re: Βοήθεια στην αναζήτηση MSc.

Sat 3 Sep 2011 - 18:07
Χρησιμοποιω το ποστ του old σαν βαση για την απαντηση για να μην επαναλαμβανω τα ιδια...

old stat wrote:
Αγαπητέ Federer μας τα μπερδευεις λίγο! Ποιες ειναι οι κλασικές; εννοείς διεξόδους στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό; Εννοείς στο αντικείμενο η γενικά; Προσωπική άποψη βασισμένη στην υπόθεση όι ενδιαφέρεσαι για Ελλάδα και για στατιστική:

1. η συγκυρία είναι κακή ακόμα και για τους στατιστικούς (όχι οτι ήταν κάποτε καλή). υπάρχουν λίγες εταιρείες που απασχολούν στατιστικούς και το ξέρουν, υπάρχουν αρκετές που θα μπορούσαν αλλά δεν το ξέρουν και φοβάμαι δεν θα το μάθουν. Αυτές ειναι κυρίως εταιρείες έρευνας αγοράς ή μάρκετινγκ, 3-5 εταιρείες που κάνουν κυρίως συμβουλευτική και προτζεκτς (είπαμε όχι greeklish) και χρεiαζoντaι στατιστική, και 3-4 κέντρα έρευνας (ας πούμε) συνήθως με συμβάσεις έργου.
Βασικα, μια ειναι η εταιρεια που απορροφησε αρκετους αποφοιτους ΠΜΣ και θα απορροφησει και αλλους, αλλιως με την αυστηρη εννοια η επαγγελματικη αποκατασταση ως στατιστικος θα ηταν αρκετα χαμηλη. Νομιζω οτι υπαρχουν περισσοτερες θεσεις απο παλιοτερα αλλα υπερβολικα περισσοτεροι υποψηφιοι (πληθωριστικα ΠΜΣ).
2. Από εκει και πέρα περιστασιακά βοηθάς γιατρούς και λοιπούς για να κάνουν διατριβές (συνήθως μέτριας ποιότητας αλλά ποιος νοιάζεται...) και πληρώνεσαι συνήθως πολύ λίγο
Σταθερη αξια, θα σε κρατησει οικονομικα οσο θα ψαχνεις για την πρωτη σου δουλεια! Και μετα θα προσφερει ενα εξτρα εισοδημα
Εχε υπόψη σου επίσης πως οι θέσεις συνήθως ειναι λίγες κάθε χρονο αλλά και λίγοι οι υποψήφιοι και ακόμα λιγότεροι οι καλοί υποψήφιοι (κυρίως γιατί τα ελληνικά πανεπιστήμια ειναι στον κόσμο τους (οταν δεν έχουν κατάληψη) και δεν μαθαίνουν τους φοιτητές χρήσιμα πράγματα για επαγγελματική σταδιοδρομία).
επομένως όσο προλαβαίνεις προσπάθησε να εισαι καλός και να έχεις εναν αξιοπρεπή μέσο όρο.

Επίσης δεδομένου πως υπάρχουν πολλοί με μεταπτυχιακό στη στατιστική (μάλιστα από τότε που κάποια τμήματα δίνουν σωρηδόν μεταπτυχιακούς τίτλους που λένε για στατιστική αλλά καμιά σχέση δεν έχουν) υπάρχει πλεόνασμα ατόμων με μεταπτυχιακό στη "στατιστική" (τα εννοώ τα εισαγωγικά) και συνεπώς χωρίς μεταπτυχιακό δεν σου δίνω μεγάλες ελπίδες. Επίσης μην περίμενες βέβαια το μεταπτυχιακό να σου δώσει παραπάνω λεφτά...

Αυτά τα ολίγα και ιντριγκαδόρικα (παλι απέφυγα τα greeklish)

Εχε υποψη οτι πληθαινουν οι περιπτωσεις οπου ζητειται πρακτικη επιδειξη των γνωσεων σου (γραψε μια αναλυση, βγαλε καποια συμπερασματα απο τα δεδομενα κτλ). Αυτο εγω προσωπικα το θεωρω θετικο (βεβαια τι σημαινει αυτο γενικα? Οτι τα ΠΜΣ παραγουν crap εν πολλοις).

Διεξοδοι υπαρχουν παντως, π.χ εγω κανω Web analytics. Τελικα, πρεπει να εισαι ετοιμος να γινεις ενας kamikazi(神風) Wink
avatar
nadal14
Posts : 46
Join date : 2010-07-18

Βοήθεια στην αναζήτηση MSc. Empty Re: Βοήθεια στην αναζήτηση MSc.

Sun 4 Sep 2011 - 13:53
Βασικα θελω να ενημερωσετε τι ειδους μεταπτυχιακα μπορω να κανω.Κλασσικα ενοοω τα γνωστα,οικονομικα,χρηματοικονομικα,υπολογιστες και αναλυση δεδομενων,βιοστατιστικη.Οπως για παραδειγμα η ψυχομετρια που δεν ξερω τι ακριβως ειναι αν ξερετε πεστε μου.

Επισης τι μεσος ορος θεωρειται αξιοπρεπης και τι υψηλος?
old stat
old stat
Posts : 86
Join date : 2009-12-24

Βοήθεια στην αναζήτηση MSc. Empty Re: Βοήθεια στην αναζήτηση MSc.

Sun 4 Sep 2011 - 18:43
nadal14 wrote:Βασικα θελω να ενημερωσετε τι ειδους μεταπτυχιακα μπορω να κανω.Κλασσικα ενοοω τα γνωστα,οικονομικα,χρηματοικονομικα,υπολογιστες και αναλυση δεδομενων,βιοστατιστικη.Οπως για παραδειγμα η ψυχομετρια που δεν ξερω τι ακριβως ειναι αν ξερετε πεστε μου.

Επισης τι μεσος ορος θεωρειται αξιοπρεπης και τι υψηλος?

Αχ φεντερερ μου νομίζω πως πρέπει να το ψάχνεις και λίγο μόνος σου, αλλά από την άλλη καλύτερα γιατί οι old τύποι μας αρέσει να δίνουμε συμβουλές …
1. Μπορείς να κάνε οτιδήποτε μεταπτυχιακό θέλεις. Από σένα εξαρτάτε. Θέλεις να κάνει πολιτική επιστήμη; μια χαρά... Εχω μια γνωστή μου και έχει πολύ καλή δουλειά τώρα. Βεβαια δεν ρώτησες για δουλειά όμως...
2. Μέσος όρος: ομολογώ ότι εκανα λάθος οι διαβαθμίσεις δεν είναι αναξιοπρεπής, λίγο αξιοπρεπής, αξιοπρεπής, υψηλός, όπως μοιάζει να σου έδωσα την εντύπωση. Επίσης κάθε τμήμα έχει δικά του "όρια" (δεν εννοώ τυπικά αλλά ουσιαστικά, άλλο το 7.5 στο τμήμα Α άλλο στο τμήμα Β΄, μόνο το ΑΣΕΠ τα θεωρεί ίδια...). Επίσης κάθε μεταπτυχιακό έχει δικά του όρια για να σε δεχτεί, ξέρω ένα που και 5.01 να έχεις οι ανθρώποι απλά θα σου ζητήσουν να καταθέσεις προκαταβολικά τα χρήματα (και δεν ειναι καν στην Ελλάδα...). Αλήθεια ποιος είναι ο μικρότερος μέσος όρος σε ελληνικό πανεπιστήμιο; Θα απαντήσω σιβυλλικά: ότι καλύτερο μπορείς να βγάλεις τόσο καλύτερα. Και με 6 θα βρεις μεταπτυχιακό αλλά θα πρέπει να δουλέψεις περισσότερο και ίσως πιά δεν το ελέγχεις εσύ αλλά θα ψωνίσεις από Β κατηγορία... Συνεπώς δεν χαλαρώνουμε

Α να κι έχουν ξυπνήσει πια και κοιτάνε και λίγο τι μαθήματα εχεις πάρει ... και όπως πολύ σωστά είπε ο/η ΜP83 (έτος αποφοίτησης είναι το 83, δικός/ή μας είσαιWink τι να τον κάνεις το μέσο όρο αφού πια ζητάνε να σου κάνουν τεστ...

3. Για ψυχομετρία δες εδώ για αρχή http://en.wikipedia.org/wiki/Psychometrics. googlισε λίγο και θα δεις πολλά πράγματα. Αν δεν βγάλεις άκρη έλα πίσω στην παρέα μας

Επομένως δουλειά....
avatar
nadal14
Posts : 46
Join date : 2010-07-18

Βοήθεια στην αναζήτηση MSc. Empty Re: Βοήθεια στην αναζήτηση MSc.

Mon 5 Sep 2011 - 2:16
old stat wrote:
nadal14 wrote:Βασικα θελω να ενημερωσετε τι ειδους μεταπτυχιακα μπορω να κανω.Κλασσικα ενοοω τα γνωστα,οικονομικα,χρηματοικονομικα,υπολογιστες και αναλυση δεδομενων,βιοστατιστικη.Οπως για παραδειγμα η ψυχομετρια που δεν ξερω τι ακριβως ειναι αν ξερετε πεστε μου.

Επισης τι μεσος ορος θεωρειται αξιοπρεπης και τι υψηλος?

Αχ φεντερερ μου νομίζω πως πρέπει να το ψάχνεις και λίγο μόνος σου, αλλά από την άλλη καλύτερα γιατί οι old τύποι μας αρέσει να δίνουμε συμβουλές …
1. Μπορείς να κάνε οτιδήποτε μεταπτυχιακό θέλεις. Από σένα εξαρτάτε. Θέλεις να κάνει πολιτική επιστήμη; μια χαρά... Εχω μια γνωστή μου και έχει πολύ καλή δουλειά τώρα. Βεβαια δεν ρώτησες για δουλειά όμως...
2. Μέσος όρος: ομολογώ ότι εκανα λάθος οι διαβαθμίσεις δεν είναι αναξιοπρεπής, λίγο αξιοπρεπής, αξιοπρεπής, υψηλός, όπως μοιάζει να σου έδωσα την εντύπωση. Επίσης κάθε τμήμα έχει δικά του "όρια" (δεν εννοώ τυπικά αλλά ουσιαστικά, άλλο το 7.5 στο τμήμα Α άλλο στο τμήμα Β΄, μόνο το ΑΣΕΠ τα θεωρεί ίδια...). Επίσης κάθε μεταπτυχιακό έχει δικά του όρια για να σε δεχτεί, ξέρω ένα που και 5.01 να έχεις οι ανθρώποι απλά θα σου ζητήσουν να καταθέσεις προκαταβολικά τα χρήματα (και δεν ειναι καν στην Ελλάδα...). Αλήθεια ποιος είναι ο μικρότερος μέσος όρος σε ελληνικό πανεπιστήμιο; Θα απαντήσω σιβυλλικά: ότι καλύτερο μπορείς να βγάλεις τόσο καλύτερα. Και με 6 θα βρεις μεταπτυχιακό αλλά θα πρέπει να δουλέψεις περισσότερο και ίσως πιά δεν το ελέγχεις εσύ αλλά θα ψωνίσεις από Β κατηγορία... Συνεπώς δεν χαλαρώνουμε

Α να κι έχουν ξυπνήσει πια και κοιτάνε και λίγο τι μαθήματα εχεις πάρει ... και όπως πολύ σωστά είπε ο/η ΜP83 (έτος αποφοίτησης είναι το 83, δικός/ή μας είσαιWink τι να τον κάνεις το μέσο όρο αφού πια ζητάνε να σου κάνουν τεστ...

3. Για ψυχομετρία δες εδώ για αρχή http://en.wikipedia.org/wiki/Psychometrics. googlισε λίγο και θα δεις πολλά πράγματα. Αν δεν βγάλεις άκρη έλα πίσω στην παρέα μας

Επομένως δουλειά....
1.Ο Φεντερερ εχει ξοφλησει,ενας ειναι ο βασιλιας
2.Το ξερω οτι μπορω να κανω πολλα μεταπτυχιακα.Για να ξερεις παλιε ψαχνω συνεχως πληροφοριες δεν καθομαι απραγος.Ρωταω και εσας να μου δωσετε καμια ιδεα να προτεινεται καποιο μεταπτυχιακο
3.Δεν ρωταω για τον μεσο ορο γενικα σε ολα τα τμηματα.Συγκεκριμενα για την στατιστικη που θεωρειται δυσκολη σχολη,που κυμαινονται τα πραγματα?
4,το γκουγλαρα αλλα δεν εβγαλα ακρη.Νομιζω οτι εχει 2 διαφορετικες ενοιες.Οποτε ριξτε τα φωτα σας
avatar
alexandra_tr
Posts : 3
Join date : 2011-08-24
Location : Athens,Greece

Βοήθεια στην αναζήτηση MSc. Empty Re: Βοήθεια στην αναζήτηση MSc.

Fri 9 Sep 2011 - 14:36
επισης, θα λεγα να ρωτησεις τους καθηγητες σου που ξερουν κατι παραπανω. εμενα με βοηθησανε και με συμβουλευσανε ,απο κει και περα ειναι δικες μας επιλογες! Smile
R4ever
R4ever
Posts : 44
Join date : 2010-01-20
Age : 44

Βοήθεια στην αναζήτηση MSc. Empty Re: Βοήθεια στην αναζήτηση MSc.

Tue 13 Sep 2011 - 10:54
nadal14 wrote:
1.Ο Φεντερερ εχει ξοφλησει,ενας ειναι ο βασιλιας
2.Το ξερω οτι μπορω να κανω πολλα μεταπτυχιακα.Για να ξερεις παλιε ψαχνω συνεχως πληροφοριες δεν καθομαι απραγος.Ρωταω και εσας να μου δωσετε καμια ιδεα να προτεινεται καποιο μεταπτυχιακο
3.Δεν ρωταω για τον μεσο ορο γενικα σε ολα τα τμηματα.Συγκεκριμενα για την στατιστικη που θεωρειται δυσκολη σχολη,που κυμαινονται τα πραγματα?
4,το γκουγλαρα αλλα δεν εβγαλα ακρη.Νομιζω οτι εχει 2 διαφορετικες ενοιες.Οποτε ριξτε τα φωτα σας

1. Symfono me tous prolalisantes, oti simantikotero einai na kaneis kati pou sou aresei. Alla bebaia katalabaino ton problimatismo sou isos, pos tha bro ti mou aresei... Gia na breis apantisi se auto, tha protina ontos na psakseis prota monos/moni sou kapoia pragmata gia na pareis mia proti idea gia ta diafora metaptyxiaka, kai na steileis pio sygkekrimenes erotiseis.

Kata ti gnomi mou omos, den yparxoun terasties diafores metaksy metaptyxiakon. P.x., poia einai oi pragmatika ousiastikes diafores metaksy enos MSc. se Stat ki enos se Biostat? Oxi toso polles oso tha nomizes, isos yparxoun kapoia mathimata pou mporeis na ekanes sto ena ki oxi sto allo (p.x., xronoseires tha breis dyskolotera se ena MSc. se Biostat), alla ta perissotera tha kanoun overlap. To mono pou isos tha diaferei tha einai ta paradeigmata, i.e., se Biostat synithos tha exoun na kanoun me astheneis, eno se Stat tha einai pio genika, alla kai sta dyo tha kaneis, ANOVA & GLM.

2. Sxetika me to bathmo, kai sygkekrimena apo ti Statistiki ASOEE, ego prosopika (pou exo teleiosei to tmima, prin kapoia xronia bebaia), tha theorousa ena kalo bathmo ptyxiou apo 8 kai pano.

3. Sxetika me psychometrics koita edo gia mia pigi.
old stat
old stat
Posts : 86
Join date : 2009-12-24

Βοήθεια στην αναζήτηση MSc. Empty Re: Βοήθεια στην αναζήτηση MSc.

Tue 13 Sep 2011 - 11:05
R4ever wrote: Kata ti gnomi mou omos, den yparxoun terasties diafores metaksy metaptyxiakon. P.x., poia einai oi pragmatika ousiastikes diafores metaksy enos MSc. se Stat ki enos se Biostat? Oxi toso polles oso tha nomizes, isos yparxoun kapoia mathimata pou mporeis na ekanes sto ena ki oxi sto allo (p.x., xronoseires tha breis dyskolotera se ena MSc. se Biostat), alla ta perissotera tha kanoun overlap. To mono pou isos tha diaferei tha einai ta paradeigmata, i.e., se Biostat synithos tha exoun na kanoun me astheneis, eno se Stat tha einai pio genika, alla kai sta dyo tha kaneis, ANOVA & GLM.



Φοβάμαι πως αυτό συμβαίνει κατά κανόνα όταν κάποιοι "'όχι πολύ σχετικοί" με το αντικείμενο κάνουν τα μαθήματα, κι έτσι όλα μοιάζουν ίδια με διαφορετικά παραδείγματα, κάτι που κατά κανόνα συμβαίνει στην Ελλάδα και σε μεγάλο βαθμό στο UK όπου δεν υπάρχουν πολλά biostat departments.
R4ever
R4ever
Posts : 44
Join date : 2010-01-20
Age : 44

Βοήθεια στην αναζήτηση MSc. Empty Re: Βοήθεια στην αναζήτηση MSc.

Tue 13 Sep 2011 - 11:17
old stat wrote:[
Φοβάμαι πως αυτό συμβαίνει κατά κανόνα όταν κάποιοι "'όχι πολύ σχετικοί" με το αντικείμενο κάνουν τα μαθήματα, κι έτσι όλα μοιάζουν ίδια με διαφορετικά παραδείγματα, κάτι που κατά κανόνα συμβαίνει στην Ελλάδα και σε μεγάλο βαθμό στο UK όπου δεν υπάρχουν πολλά biostat departments.

Nai OK symfono, alla nomizo auto exei na kanei me tin poiotita tou MSc. genika, kai oxi me ton ean einai Stat or Biostat. Ap' oso ego gnorizo toulaxiston, o kyrios kormos to mathimaton einai paromoios, kai yparxoun sxetika liga mathimata pou einai diaforetika.

Kai epipleon, polles fores ta montela kai oi idiotites tous moiazoun para poly, p.x., se ena MSc. se Psychometrics kapoios logika tha kanei IRT kai latent variable models, pou den exoun toso megales diafores me mixed models pou logika tha kanei se ena Biostat MSc. Alloste auto einai ki ena apo ta kala tis statistikis, oti mia methodologia/modeling framework exei polles diaforetikou eidous efarmoges...
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum