Λέσχη Φίλων Στατιστικής - GrStats forum
Kendall's tau-b test Forumgrstats

Join the forum, it's quick and easy

Λέσχη Φίλων Στατιστικής - GrStats forum
Kendall's tau-b test Forumgrstats
Λέσχη Φίλων Στατιστικής - GrStats forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Για προβλήματα εγγραφής και άλλες πληροφορίες επικοινωνήστε με : grstats.forum@gmail.com ή grstats@stat-athens.aueb.gr

Go down
avatar
k_mikee
Posts : 1
Join date : 2012-04-05

Kendall's tau-b test Empty Kendall's tau-b test

Thu 5 Apr 2012 - 19:21
Παιδιά καλησπέρα!!! Χρειάζομαι απεγνωσμένα τις γνώσεις και τη βοήθεια σας!!!
Κατ αρχάς να πω ότι έχω φτιάξει ένα ερωτηματολόγιο με διάφορες ερωτήσεις του τύπου (1=ναι,2=οχι), (1=αρκετά,2=μέτρια,3=λίγο), (1=συμφωνώ,2=μάλλον συμφωνώ, 3=μάλλον διαφωνώ,4=διαφωνώ) κλπ

Το έχω μοιράσει σε 23 άτομα μόνο (ήταν πολύ δύσκολο να μου συμπληρώσουν ακόμη κ αυτα τα λίγα ατομα)
Θέλω λοιπόν να συσχετίσω τις ερωτήσεις μεταξύ τους.
Οπότε σκέφτηκα ότι πρέπει να φτιάξω πίνακες συνάφειας (crosstabs ή contingency tables) με τα ζεύγη των ερωτήσεων που θέλω να συσχετίσω κάθε φορά.

Στη συνέχεια έβαλα το SPSS μου έκανε έλεγχο χ2, ο οποίος όμως προφανώς δεν δίνει ικανοποιητικά αποτελέσματα με τόσο μικρό δείγμα.

Έτσι ο supervisor μου πρότεινε να δοκιμάσω το τεστ του Kendall με την παράμετρο τb.
Το SPSS δίνει τη δυνατότητα να κάνεις αυτό το τεστ με δύο τρόπους:
α) μεσω της διαδικασίας Analyze->correlate ->Bivariate (χωρίς να φτιάξεις πίνακες συνάφειας)
β) μέσω του Analyze ->descriptive statistics -> crosstabs (δηλ. φτιάχνω τα crosstabs που θέλω κ μετά στο statistics option τικαρεις το kendall's tau-b)

Λοιπόν οι απορίες μου είναι οι εξής:
1) Ο έλεγχος του Kendall είναι σωστός για μια τέτοια περίπτωση?
2) Παίζει κάποιο ρόλο αν οι μεταβλητές είναι ordinal ή nominal? Aν ναι, το να λάβω υπόψη μου τον (α) τρόπο για τις ordinal και τον (β) τρόπο για τις nominal είναι σωστό? Τι γίνεται στην περίπτωση που θέλω να συσχετίσω μια nominal με μια ordinal μεταβλητή?
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum