Λέσχη Φίλων Στατιστικής - GrStats forum
Laptop Forumgrstats

Join the forum, it's quick and easy

Λέσχη Φίλων Στατιστικής - GrStats forum
Laptop Forumgrstats
Λέσχη Φίλων Στατιστικής - GrStats forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Για προβλήματα εγγραφής και άλλες πληροφορίες επικοινωνήστε με : grstats.forum@gmail.com ή grstats@stat-athens.aueb.gr

Go down
avatar
nadal14
Posts : 46
Join date : 2010-07-18

Laptop Empty Laptop

Mon 23 Aug 2010 - 21:09
Θελω να αγορασω λαπτοπ αυτες τις μερες.Προοριζεται για οικιακη χρηση αλλα και για την σχολη,πιθανον στατιστικη οπα αλλιως δετ οπα.Γι αυτο θελω εναν καλο υπολογιστει που να μην κολλαει-καθυστερει,να παιζει τα προγραμματα που θα χρειαστει απο το τμημα αλλα οχι να τον χρυσοπληρωσω.Για τις απαιτησεις μου μεχρι ποσα χρηματα να δωσω?Το μπατζετ ειναι 900 ευρω αλλα σκεφτομαι και προβλιματιζομαι αν πρεπει να δωσω τοσα η αν ειναι πολυτελεια και να περιοριστω σε καποιο λαπτοπ 100-200-300 ευρω λιγοτερα.Το εχω ψαξει το θεμα και εχω καταληξει σε αυτα

1] http://www.skroutz.gr/s/256695/Sony-Vaio-VPC-EB1J1E-WI.html
2]http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.908656
3]http://www.skroutz.gr/s/256694/Sony-Vaio-VPC-EB1S1E-BJ.html
4]http://www.multirama.gr/products/product?pid=0461068&catid=010200
5]http://www.skroutz.gr/s/255060/Toshiba-Satellite-L505-13N.html

καμια βοηθεια?
avatar
andreas
Posts : 36
Join date : 2010-06-09
Location : everywere.....

Laptop Empty Re: Laptop

Tue 24 Aug 2010 - 13:14
min paris akomi dioti den xeris ti thesi tha perasis sti sxoli sou ...........dinoun se ena sigekrimeno pososto fititon apo tin kathe sxoli epidotisi gia laptop .....eixa pari kai ego kai etsi mou edosan 500 kai meta evala ta ipolipa 500 kai pira to laptop..... perimene ligo akomi na dis ti thesi perases.............isos ise phila ... Very Happy
avatar
nadal14
Posts : 46
Join date : 2010-07-18

Laptop Empty Re: Laptop

Tue 24 Aug 2010 - 14:23
andreas wrote:min paris akomi dioti den xeris ti thesi tha perasis sti sxoli sou ...........dinoun se ena sigekrimeno pososto fititon apo tin kathe sxoli epidotisi gia laptop .....eixa pari kai ego kai etsi mou edosan 500 kai meta evala ta ipolipa 500 kai pira to laptop..... perimene ligo akomi na dis ti thesi perases.............isos ise phila ... Very Happy

Aν περασω στατιστικη εχω πανω απο 90% να εχω επιδοτηση.Σε λιγες ωρες θα ξερω.. Αλλα το θεμα ειναι αλλο.Μεχρι τα χριστουγεννα χωρις pc γινεται? Επισης ακουσα οτι μπορει να μην δοθει επιδοτηση.Ασε που αν δεν εχει και η αδερφη μου επιδοτηση της δινω τα λεφτα της δικιας μου τοτε..
Υ.Γ. Ποιο λαπτοπ δεν απαντησες..Εγω καλοβλεπω το toshiba παντως
avatar
andreas
Posts : 36
Join date : 2010-06-09
Location : everywere.....

Laptop Empty Re: Laptop

Tue 24 Aug 2010 - 18:43
o protos pou eixa itan toshiba persi pira kai enan vaio kai oi dio mia xara eine ....an eprepe na dialexo enan apo tous dio malon tha sou elega na paris vaio ......................... Very Happy
avatar
nadal14
Posts : 46
Join date : 2010-07-18

Laptop Empty Re: Laptop

Tue 24 Aug 2010 - 18:50
το κακο με τα συγκεκριμενα vaio ειναι οτι δεν τα εχει σε γνωστα καταστηματα οπως e shop,multirama,plaisio,you..Το γεγονος αυτο πρωτον με κανει καχυποπτο και δευτερον δεν ξερω πως θα τα αγορασω που μαλλον ειναι δυσκολο
avatar
andreas
Posts : 36
Join date : 2010-06-09
Location : everywere.....

Laptop Empty Re: Laptop

Tue 24 Aug 2010 - 19:08
ego to xa pari apo to plesio enan vaio sta 1000 euro ..........se kalipti aneta........
avatar
nadal14
Posts : 46
Join date : 2010-07-18

Laptop Empty Re: Laptop

Tue 24 Aug 2010 - 21:18
τα συγκεκριμενα που εχω δει και πιστευω αξιζουν για τα λεφτα τους ειναι τα 2 που παραθεσα.Αλλα οπως ειπα δεν τα εχει σε γνωστο καταστημα και τεινω προς την απορριψη.Ο βασικοτερος προβληματισμος μου ειναι αν αξιζει τελικα να αγορασεις ενα λαπτοπ 800+ ευρω με επεξεργαστη i5 ως φοιτητης που ειμαι?η να δωσεις 100-200 ευρω λιγοτερα και να παρεις εναν με i3 που δεν θα ειναι sony η toshiba? βλεπεις διαφορα με τον i5 ή ειναι υπεραρκετος ο i3?γιατι δεν θελω να κολλαει.Αν και μακροχρονια 100-200 ευρω δεν ειναι μεγαλο ποσο...Λοιπον?
paterask
paterask
Posts : 368
Join date : 2009-10-17
Location : Utrecht, The Netherlands
https://kpateras.eu

Laptop Empty Re: Laptop

Wed 25 Aug 2010 - 0:26
Λιγότερα χρήματα για το προπτυχιακό λάπτοπ. Εκτός αν το θες για να παίζεις lineage wow κτλ ! Όσα θα χρειαστείς ενδοπανεπιστημιακά στα καλύπτει και ένας πιο χαμηλός επεξεργαστής.

Αν θελήσεις να συνεχίσεις για παραπάνω έρευνα σε 4-5 χρόνια βλέπεις τότε.. Οι εξελίξεις πάνε γρήγορα και μέχρι τότε ότι πάρεις σήμερα θάχει φυσιολογικά γίνει "outdated".
Αυτό που χρειάζεσαι είναι να μπορεί να τρέξει με ευκολία βασικά προγράμματα να έχει αρκετή αυτονομία (μήπως το πάρεις μαζί σε κάνα σεμιναριοσυνέδριο κτλ) και να μην είναι 44 κιλά γιατί θα σου φύγει η μέση στο πήγαινέλα.

Όταν αργότερα 4-5 χρόνια μετά χρειαστείς κάτι για research αγοράζεις κάτι σοβαρό σε σταθερό Η/Υ να κάνεις τη δουλειά σου.
avatar
nadal14
Posts : 46
Join date : 2010-07-18

Laptop Empty Re: Laptop

Wed 25 Aug 2010 - 1:31
να τρεχει με ευκολια και ΤΑΧΥΤΗΤΑ(δεν θελω να αργει με τιποτα) ο επεξεργαστης i5 παραειναι καλος για τις απαιτησεις μου και να παω σε καποιον φθηνοτερο?οπως i3 και παλαιοτερης γενιας core 2?Δεν ξερω με δυσκολευει πολυ η αποφαση.Γιατι 200 ευρω παραπανω για εναν αξιοπιστο και καλυτερο λαπτοπ που θα κρατησει 3-4 χρονια δεν που φαινονται μακροχρονια πολλα χρηματα.Αλλα απο την αλλη μπορει να ειναι πεταμα χρηματων και να μην χρησιμοποιησω ολες τις δυνατοτητες του ισχυροτερου λαπτοπ.Πολλοι που ειναι στην ιδια θεση με μενα παντως αγοραζουν με 1000+ ευρω.Πφφφ κουραστηκα με ολη αυτη την κατασταση...
avatar
bruna
Posts : 42
Join date : 2010-02-04
Age : 36
Location : Leiden, Netherlands

Laptop Empty Re: Laptop

Wed 25 Aug 2010 - 11:17
Δεν μπορώ να πω ότι είμαι και πολύ ειδικός στους υπολογιστές αλλά αν το θέλεις για την σχολή κοίτα να είναι ελαφρύς αλλιώς θα σε πονέσουν οι πλάτες σου πήγαινε-έλα συνέχεια. Πάντως δεν νομίζω να χρειάζεσαι πολύ καλό laptop για την σχολή. Η R και το Spss που χρησιμοποιούμε δεν είναι βαριά προγράμματα. Και αν ποτέ χρειαστείς Matlab καλύτερα να χρησιμοποιήσεις τους υπολογιστές του εργαστηρίου. Ίσως οι ώρες του να μην σε βολεύουν πάντα αλλά όλο και κάποιον θα πετυχαίνεις να σε βοηθάει. Εγώ πάντως laptop χρειάστηκα μόνο στο τελευταίο έτος οπότε και είχα πολλές εργασίες και διάβαζα εκτός σπιτιού. Καλύτερα να μην βιαστείς πάντως. Έχεις πολύ χρόνο μπροστά σου. Ειδικά το πρώτο εξάμηνο δεν νομίζω να το χρειαστείς πουθενά.
avatar
nadal14
Posts : 46
Join date : 2010-07-18

Laptop Empty Re: Laptop

Wed 25 Aug 2010 - 17:37
Τι ειναι το Matlab?αν ειναι να αγορασω λαπτοπ καλυτερα να ειναι ισχυρος για να παιζει ολα τα προγραμματα και να μην χρειαστω του εργαστηριου.Κοιταζω 15.5 ιντσες οθονη στα 2.5-3 κιλα περιπου.Ειναι βαρυς-μεγαλος?
Παντως το ολο θεμα με το ποτε να παρω λαπτοπ με εχει μπερδεψει..Μπορω οπως λετε να περιμενω για την επιδοτηση που εχω σιγουρα αλλα φετος μπορει να μην δοθει.Επιπλεον 3-4 μηνες χωρις υπολογιστη αφου δεν θα εχω ουτε σταθερο θα ειναι δυσκολο για μενα.Ειχα ακουσει οτι χρειαζεται λαπτοπ στην αρχη για να βλεπεις ποτε εχεις μαθηματα,ενδεχομενες αλλαγες στις ωρες,εργασιες, και αλλα πολλα ...Ασε που τον θελω και για ιντερνετ,ταινιες κλπ..Αναμονη για τα 400 ευρω?δεν ξερω
avatar
andreas
Posts : 36
Join date : 2010-06-09
Location : everywere.....

Laptop Empty Re: Laptop

Wed 25 Aug 2010 - 18:51
lipon sou exo tin lisi .......................epidi pezi na paris kai epidotisi min paris kaloniko laptop pare ena netbook ......... kai meta an paris kai epidotisi pernis kai laptop pos sou akougete ???
apo apophi xorou ta spane thelo na paro kai ego ena dioti tha skaso sto orlando sto cat modelling conference to fevrouario tou 2011 kai siga min kouvalao to laptop eine ligo vari......skephou to ........ confused
avatar
nadal14
Posts : 46
Join date : 2010-07-18

Laptop Empty Re: Laptop

Thu 26 Aug 2010 - 12:20
Bασικα εχω σκεφτει το αντιστροφο.Δηλαδη να παρω τωρα ενα λαπτοπ και μενα με την ενδεχομενη επιδοτηση ενα νετμποοκ.Το κοστος ειναι το ιδιο οπως και αν το σκεφτεις.Αλλα απορριπτω αυτη την λυση.Γιατι πρωτον και τα 2 τα βλεπω ως πολυτελεια,δευτερον το λαπτοπ που θα παρω θα ειναι μεταφερσιμο δηλ μεχρι 3 κιλα,και τριτον σκεφτομαι να παρω σε 1-2 χρονια σταθερο,οποτε 3 πισι δεν λεει

Υ.Γ. Τα νετμπουκ απο δυνατοτητες....?τα προγραμματα της σχολης δηλ θα τα παιζει?
grstats
grstats
Posts : 959
Join date : 2009-10-21
http://stat-athens.aueb.gr/~grstats/

Laptop Empty Re: Laptop

Fri 27 Aug 2010 - 0:19
Nadal xalarwse. Ereuna ypsilis poiothtas ginetai kai me laptop 500 euro ... To netbook epishs kanei ta basika arkei na mhn einai apo ta pio fthna...

An to theleis gia paixnidia tote allazei h ypothesh...
old stat
old stat
Posts : 86
Join date : 2009-12-24

Laptop Empty Re: Laptop

Fri 27 Aug 2010 - 18:51
nadal14 wrote:...Ειχα ακουσει οτι χρειαζεται λαπτοπ στην αρχη για να βλεπεις ποτε εχεις μαθηματα,ενδεχομενες αλλαγες στις ωρες,εργασιες, και αλλα πολλα ...

Φιλε για αυτά δεν θέλεις λαπτοπ, απλα την μερα εγγραφης δωσε το κινητό σου σε εναν φοιτητοπατέρα (ή μητερα απλά οταν στο ζητήσει μην το πάρεις προσωπικά και πιστεψεις ότι εβγαλες γκομενο/α) και υποσχεσου του/της μια ψήφο (δεν ειναι απρατητο να τη δώσεις) και μεχρι τον Απρίλιο εχεις εξασφαλίσει ολες τις πληροφορίες, προσκλησεις για παρτυ Bonus και κανα καλό τραπέζι στην ετήσια συναυλία στον Κιάμο, μεχρι λυμένα τα θέματα των εξετάσεων με bluetooth μέσα στην τάξη...

Κατα τα άλλα ψυχραιμία, μη βιαστείς, στο πρωτο εξάμηνο θα χρειαστεις ελάχιστα το laptop και θα καταλαβεις και τι παιζει.Δεν καταλαβα που μπηκες τελικά αλλά καστε να δεις αν σε αρέσει και μετα πανε και πάρε κανα λαπτοπ-νετμπουκ ή οτι άλλο.


Α και να μην ξεχασω αφου ειμαι παλιος: σημασία δεν εχει το λαπτοπ αλλα να σου αρέσει ατό που κάνεις .... Αν δεν σου αρέσει το λαπτοπ δεν θα σε βοηθήσει σε αυτό... Θα περιμενα να ρωτήσεις να σου πουν κανα βιβλιο σχετικό με τη σχολή να αρχίσεις να αποκτάς υπόβαθρο...
avatar
nadal14
Posts : 46
Join date : 2010-07-18

Laptop Empty Re: Laptop

Fri 27 Aug 2010 - 19:12
Στατιστικη οπα μπηκα.Δεν ειπα οτι το λαπτοπ παιζει ρολο για την πορεια στην σχολη,προς θεου.Ρωταω να μαθω αν χρειαζεται,και αν πρεπει να εχει στανταρ δυνατοτητες.Το συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι μπορω να καθυστερησω την αγορα.Αλλα θα δω τι θα κανω
Υ.Γ1. Και φυσικα μου αρεσει η στατιστικη απο οσο την γνωριζω βεβαια.Αλλιως δεν θα την διαλεγα
Υ.Γ1. Εχω ηδη ενημερωθει για βιβλια και σκοπευω να αγορασω απο εβδομαδα
Very Happy
avatar
andreas
Posts : 36
Join date : 2010-06-09
Location : everywere.....

Laptop Empty Re: Laptop

Fri 27 Aug 2010 - 19:15
mikros eine akomi ...........diladi ti eprepe na mas zitisi na tou protinoune books gia apirostiko pithanotites algebra kai ektimitiki ??..........
siga siga .....tora eine stin fasi pou prospathi na eglimatisti me tin idea oti pia eine fititis .....xalaroste .................!!
afou katafere na perasi sto stat exi kalo ipovathro ....ta ipolipa kai poli vasika tha erthoun siga siga ......

Very Happy
avatar
nadal14
Posts : 46
Join date : 2010-07-18

Laptop Empty Re: Laptop

Fri 27 Aug 2010 - 19:31
Δεν εχεις και αδικο.Την στατιστικη παντως δεν την ξερουν.Με ενοχλει που καποιοι οταν με ρωτανε που περασα μου λενε.[i]Υπαρχει αυτη η σχολη?[i]
avatar
andreas
Posts : 36
Join date : 2010-06-09
Location : everywere.....

Laptop Empty Re: Laptop

Fri 27 Aug 2010 - 19:41
min asxolise ......pia an akouo kati tetio oute kan apadao ta akouo kai gelao .........!!!! h an apadiso tous leo sto stat spoudazi h afrokrema den mpeni o kathenas giauto den tin xerete .......... pirat
avatar
nadal14
Posts : 46
Join date : 2010-07-18

Laptop Empty Re: Laptop

Fri 27 Aug 2010 - 19:50
χαχαχαχα.Καλοοο αυτο Very Happy
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum