Λέσχη Φίλων Στατιστικής - GrStats forum
απλη γραμμικη παλινδρομηση Forumgrstats

Join the forum, it's quick and easy

Λέσχη Φίλων Στατιστικής - GrStats forum
απλη γραμμικη παλινδρομηση Forumgrstats
Λέσχη Φίλων Στατιστικής - GrStats forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Για προβλήματα εγγραφής και άλλες πληροφορίες επικοινωνήστε με : grstats.forum@gmail.com ή grstats@stat-athens.aueb.gr

Go down
avatar
tsitsimpriki
Posts : 5
Join date : 2010-05-30
Age : 39
Location : Αθήνα

απλη γραμμικη παλινδρομηση Empty απλη γραμμικη παλινδρομηση

Sun 30 May 2010 - 12:02
Καλημερα κι απο εμενα. Με λενε Κατερινα και θα το εκτιμουσα αν μπορουσατε να με βοηθησετε.
Εχω συλλεξει 28 παρατηρησεις, χρονολογικα στοιχεια, και θελω να κανω παλινδρομηση σε 2 μεταβλητες, ΑΕΠ και Εισφορες Κοινωνικής ασφαλισης. το R squared βγαινει αρκετα υψηλο (0,96) αλλα εχω εναν ενδοιασμο ως προς τις μεταβλητες του υποδειγματος. η τεταγμενη επι την αρχη βγαινει 17738,38 και η μεταβλητη Χ1 βγαινει 0,1568. η αμφιβολια μου εγκειται στο αν το υποδειγμα μου ειναι καλο. τα παραπανω τα εχω κανει στο Excel χρησιμοποιωντας την εντολη Παλινδρομηση απο την αναλυση δεδομενων.
Θα ηθελα να ακουσω την αποψη σας.
Ευχαριστω!!!!
old stat
old stat
Posts : 86
Join date : 2009-12-24

απλη γραμμικη παλινδρομηση Empty Re: απλη γραμμικη παλινδρομηση

Sun 30 May 2010 - 18:05
Μας μπερδεύεις!
Ποιά ειναι η εξαρτημένη και ποιά η ανεξάρτητη; Τι ακριβώς φοβάσαι ότι ειναι το προβλημα; Αν τα δεδομένα ειναι χρονολογικές σειρές ίσως εχεις προβλήματα αυτοσυσχέτισης. Και σε τελική ανάλυση: ποιό ειναι το ερώτημα που θες να απαντήσεις και κάνεις γραμμική παλινδρόμηση;
(οταν λες τεταγμένη εννοείς τη σταθερά της παλινδρόμησης; Τι εννοείς το Χ1 βγαίνει 0,1568; )

Βοηθησε μας για να σε βοηθήσουμε...
avatar
tsitsimpriki
Posts : 5
Join date : 2010-05-30
Age : 39
Location : Αθήνα

απλη γραμμικη παλινδρομηση Empty Re: απλη γραμμικη παλινδρομηση

Sun 30 May 2010 - 19:18
Σαν ανεξαρτητη μεταβλητη ειναι το ΑΕΠ κι εξαρτημενη οι εισφορες κοινωνικης ασφαλισης. τεταγμενη ειναι η σταθερα της παλινδρομησης και 0,1568 ειναι ο συντελεστης της ανεξαρτητης μεταβλητης.τα εγραψα οπως μου τα εβγαλε το excel. θελω να μελετησω κατα ποσο οι μεταβολες του ΑΕΠ επηρεαζουν τις εισφορες. απλα νομιζω οτι η σταθερα της παλινδρομησης ειναι πολυ μεγαλη, κατι νομιζω δεν ειναι σωστο.επισης η συσχετιση βγηκε ακριβως 1, εχω δλδ τελεια θετικη γραμμικη συσχετιση.και η ερμηνευτικη ικανοτητα ειναι μεγαλη απο οτι φαινεται απο το R squared.
φαινεται δλδ ενα καλο υποδειγμα απλα δεν ειμαι και τοσο σιγουρη κι ηθελα την βοηθεια σας.
ελπιζω να σας κατατοπισα περισσοτερο.
old stat
old stat
Posts : 86
Join date : 2009-12-24

απλη γραμμικη παλινδρομηση Empty Re: απλη γραμμικη παλινδρομηση

Sun 30 May 2010 - 19:33
Το ότι η συχέτιση ειναι 1 ειναι "too good to be true" (βεβαια πριν ειχες πεί για r-squared 0.965 επομένως κάτι δεν ειναι σωστό...)! H τιμή της σταθεράς ειναι μεν μεγάλη αλλά ουσιαστικά αντιστοιχεί στο ΑΕΠ για μηδενικές εισφορές που δεν έχει νοημα στην πράξη.
Ποιά η ερμηνεία ενός τέτοιοιυ μοντέλου; τι μαθαίνουμε από αυτό; πιθανότατα ενας οικονομολόγος θα μπροούσε να σε βοηθήσει. Ισως εχεις προβλημα ενδογένειας.

Νομίζω ότι απλά και τα δυο μεγέθη μεγαλώνουν και για αυτό τα βλέπεις συσχετισμένα αν και στην πράξη δεν σχετίζοναι άμεσα αλλά εχεις ψευδοσυσχέτιση (δηλαδή και τα δύο σχετίζονται με κάτι άλλο).
Οι γνώσεις μου στα οικονοικά ειναι πεπερασμένες για να σε βοηθησω παραπάνω...
avatar
tsitsimpriki
Posts : 5
Join date : 2010-05-30
Age : 39
Location : Αθήνα

απλη γραμμικη παλινδρομηση Empty Re: απλη γραμμικη παλινδρομηση

Sun 30 May 2010 - 19:35
μμμ μαλλον εχεις δικιο.ισως να χρειαστει να αλλαξω μεταβλητες.
ευχαριστω για την ανταποκριση και την βοηθεια!!!!!!!
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum