Λέσχη Φίλων Στατιστικής - GrStats forum
cumulative density function Forumgrstats

Join the forum, it's quick and easy

Λέσχη Φίλων Στατιστικής - GrStats forum
cumulative density function Forumgrstats
Λέσχη Φίλων Στατιστικής - GrStats forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Για προβλήματα εγγραφής και άλλες πληροφορίες επικοινωνήστε με : grstats.forum@gmail.com ή grstats@stat-athens.aueb.gr

Go down
avatar
dpflg
Posts : 3
Join date : 2013-11-28

cumulative density function Empty cumulative density function

Thu 28 Nov 2013 - 3:09
ειμαι αρχαρια πολυυυυ ομως και εχω μια απορια: cumulative density function and cumulative distribution function ειναι το ιδιο ??
δηλαδη cumulative distribution function εχουμε μονο για discrete random variables?
ενω cumulative density function εχουμε μονο για continuous random variables?
sory αν ρωταω χαζομαρες αλλα το googlarw και βρισκω μονο cumulative distribution function και δεν μπορω να καταλαβω ακριβως τη διαφορα
Dimitris Karlis
Dimitris Karlis
Posts : 205
Join date : 2011-04-14
http://www.stat-athens.aueb.gr/~karlis

cumulative density function Empty Re: cumulative density function

Thu 28 Nov 2013 - 12:25
Nομίζω πως ο ποιητής εννοεί το ίδιο. Το cumulative density function ομολογώ ότι  έχω πολύ καιρό να το ακούσω/δώ και συνήθως το χρησιμοποιούν μη απολύτως σχετικοί με το θέμα ερμηνεύοντας (λανθασμένα) το cdf. Και για συνεχείς και για διακριτές χρησιμοποιούμε το cumulative distribution function. Φαντάζομαι ότι τα ξεχωρίζεις γιατί στα διακριτά έχουμε probability και στα συνεχή density, όμως η cdf ειναι πιθανότητα και στις δυο περιπτώσεις
Eπί της ουσίας το cumulative density  δεν είναι κακό αφού αυτό ουσιαστικά κάνουμε για την cdf στη συνεχή περίπτωση που έχουμε density.
avatar
dpflg
Posts : 3
Join date : 2013-11-28

cumulative density function Empty Re: cumulative density function

Thu 28 Nov 2013 - 16:26
ευχαριστώ πάρα πολύ!!!
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum