Λέσχη Φίλων Στατιστικής - GrStats forum
παρουσιαση τμημάτων και προγραμμάτων Forumgrstats

Join the forum, it's quick and easy

Λέσχη Φίλων Στατιστικής - GrStats forum
παρουσιαση τμημάτων και προγραμμάτων Forumgrstats
Λέσχη Φίλων Στατιστικής - GrStats forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Για προβλήματα εγγραφής και άλλες πληροφορίες επικοινωνήστε με : grstats.forum@gmail.com ή grstats@stat-athens.aueb.gr

Go down
avatar
oldstat
Guest

παρουσιαση τμημάτων και προγραμμάτων Empty παρουσιαση τμημάτων και προγραμμάτων

Thu 24 Dec 2009 - 15:13
Παρατηρησα την ενδιαφερουσα προσπαθεια να παρουσιασετε τα τμηματα στατιστικής της ελλάδας και τα μεταπτυχιακά προγράμματα. Χρησιμοποιησατε ομως πληροφορίες από οδηγούς ασπουδών και εχω την εντύπωση πως η παρουσιαση ηταν σε όλες τις περιπτωσεις μεροληπτική (πάντα οι οδηγοι σπουδων υπερβάλλουν...). Μηπως στο forum αυτό θα επρεπε να ειμαστε πιο "φιλαλήθεις"; Δεν θα ηθελα να μπουμε σε μια λογική ποιό τμήμα ειναι καλύτερο, (ξερουμε ότι ειναι το δικό μας...) αλλά ισως να ειμαστε πιο ειλικρινείς. Αλλιώς απλά το Link στην ιστοσελίδα του πανεπιστημίου...

Ολοι μας αναλογα με το που σπουδασαμε εχουμε μια εικόνα για τα τμήματα...

Θυμάμαι (ειμαι παλιός βλέπεις) κάποιον περισπουδαστο ερευνητη εκπαιδευτικών θεμάτων που εγραφε σε εναν οδηγο για παιδία 3ης Λυκείου: οι απόφοιτοι του τμήματος δουλευουν εκεί αλλά το τμήμα ειχε μόλις ξεκινήσει και οι πρωτοι απόφοιτοι βγηκαν μετα από 3 χρονια!
paterask
paterask
Posts : 368
Join date : 2009-10-17
Location : Utrecht, The Netherlands
https://kpateras.eu

παρουσιαση τμημάτων και προγραμμάτων Empty Re: παρουσιαση τμημάτων και προγραμμάτων

Thu 24 Dec 2009 - 19:44
Η αλήθεια είναι αυτή.
Η αναζήτηση και ο σχηματισμός των θεματικών ενοτήτων για τα τμήματα στατιστικής είναι αρκετά πρόχειρος. Τα τοποθέτησα κυρίως ως έναυσμα συζήτησης για το κάθε τμήμα. Πολύ ενδιαφέρον θα είχε η αναφορά της πραγματικής κατάστασης που επικρατεί σε κάθε τμήμα αλλά δυστυχώς ο πλέον κατάλληλος για κάτι τέτοιο, ακόμα, δεν είμαι εγώ.

Θα προτιμούσα και ο ίδιος να τα αντικαταστήσουμε αργότερα, με ένα μικρό κειμενάκι για τη κατάσταση που επικρατεί αυτή τη στιγμή σε κάθε τμήμα.
grstats
grstats
Posts : 959
Join date : 2009-10-21
http://stat-athens.aueb.gr/~grstats/

παρουσιαση τμημάτων και προγραμμάτων Empty Re: παρουσιαση τμημάτων και προγραμμάτων

Mon 28 Dec 2009 - 8:47
Symfwnw apolyta oti h eikona pou dinetai mesa apo tous odhgous spoudwn den einai h pragmatiki. Synithws einai h ideath kai mh ulopoihsimh. Omws kanenas den mporei na a3iologhsei kai na exei plhrh kai antikeimeniki eikona gia ola ta proptyxiaka kai metaptyxiaka programmata spoudwn. Oi kaluteroi krites eiste eseis pou parakolouthisate kapoia apo auta. Ara tha proteina na arxisete na grafete se poia tmhmata spoudasate kai tis sas arese kai ti oxi apo auta. Prospathiste na apofugete anafora se kathigites gia na mhn exoume grinies kai parapona...
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum