Λέσχη Φίλων Στατιστικής - GrStats forum
ΒΟΗΘΕΙΑ- SOS!!! ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!!! Forumgrstats

Join the forum, it's quick and easy

Λέσχη Φίλων Στατιστικής - GrStats forum
ΒΟΗΘΕΙΑ- SOS!!! ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!!! Forumgrstats
Λέσχη Φίλων Στατιστικής - GrStats forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Για προβλήματα εγγραφής και άλλες πληροφορίες επικοινωνήστε με : grstats.forum@gmail.com ή grstats@stat-athens.aueb.gr

Go down
avatar
mdz90210
Posts : 2
Join date : 2010-04-28

ΒΟΗΘΕΙΑ- SOS!!! ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!!! Empty ΒΟΗΘΕΙΑ- SOS!!! ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!!!

Wed 28 Apr 2010 - 22:39
Παιδιά καλησπέρα!

Δεν είμαι φοιτήτρια στατιστικής αλλά Marketing. Ήρθα σε εσάς γιατί ψάχνω απεγνωσμένα να καταλάβω το μέθοδο πρέπει να χρησιμποιήσω για την μελέτη μου.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ που να μπορεί να με βοηθήσει στο εξής πρόβλημα μεθοδολογίας ανάλυσης δεδομένων MARKETING?

Συνοπτικά, θέλω να διαλέξω μεταξύ factor- cluster- regression analysis για το εξής θέμα:

Θέλω να ανκαλύψω όλους τους παράγοντες που επηρεάζουν την διαθεσιμότητα πχ προϊόντων στην αγορά.

Αφού τους ανακαλύψω θέλω να εξετάσω την σχέση με την διαθεσιμότητα πχ πόσο επηρεάζεται με τον παράγοντα α, πόσο με το β. Επίσης καλό θα ήταν να ιεραρχήσω τους παράγοντες αυτούς αλλά δεν είναι και απαραίτητο.
Τι μέθοδο χρησιμοποιούμε και γιατι??

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ-ΒΟΗΘΕΙΑ. Οποια ιδέα δεκτή.
old stat
old stat
Posts : 86
Join date : 2009-12-24

ΒΟΗΘΕΙΑ- SOS!!! ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!!! Empty Re: ΒΟΗΘΕΙΑ- SOS!!! ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!!!

Thu 29 Apr 2010 - 0:13
Φοβάμαι πως οι πληροφορίες που μας δινεις δεν αρκούν: τι δεδομένα έχεις; Πως τα μάζεψες; Τι εννοείς ως παραγοντες; Φοβαμαι πως αν δεν γινεις πιο συγκερκιμένη δεν ειναι ευκολο να καταλάβουμε....
avatar
mdz90210
Posts : 2
Join date : 2010-04-28

ΒΟΗΘΕΙΑ- SOS!!! ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!!! Empty Re: ΒΟΗΘΕΙΑ- SOS!!! ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!!!

Thu 29 Apr 2010 - 1:39
Ναι, έχεις δίκιο. Σε ευχαριστώ καταρχήν. Δεν έχω δεδομένα. Κάνω πρόταση μεθοδολογίας για την πτυχιακή μου. ¨Εστω ότι έχω ένα φαινόμενο πχ.ζήτηση ή ανταγωνιστικότητα. Τι μέθοδο πρέπει να ακολουθήσω (αν θεωρήσω το δείγμα μου 30 εταιρείες επιτυχημένες στο φαινόμενο που αναφέρω) για να αναλύσω τους παράγοντες που θα μου αναφέρει η κάθε εταιρεία (μπορεί οι παράγοντες να συμφωνούν άρα θα ήθελα να μετρήσω και πόσο επηρεάζει ο κάθε παράγοντας το φαινόμενο ζήτησης)σε σχέση με το πόσο επηρεάζει ο κάθε παράγοντας?
Βοήθησα καθόλου?
old stat
old stat
Posts : 86
Join date : 2009-12-24

ΒΟΗΘΕΙΑ- SOS!!! ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!!! Empty Re: ΒΟΗΘΕΙΑ- SOS!!! ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!!!

Thu 29 Apr 2010 - 11:01
mdz90210 wrote:Ναι, έχεις δίκιο. Σε ευχαριστώ καταρχήν. Δεν έχω δεδομένα. Κάνω πρόταση μεθοδολογίας για την πτυχιακή μου. ¨Εστω ότι έχω ένα φαινόμενο πχ.ζήτηση ή ανταγωνιστικότητα. Τι μέθοδο πρέπει να ακολουθήσω (αν θεωρήσω το δείγμα μου 30 εταιρείες επιτυχημένες στο φαινόμενο που αναφέρω) για να αναλύσω τους παράγοντες που θα μου αναφέρει η κάθε εταιρεία (μπορεί οι παράγοντες να συμφωνούν άρα θα ήθελα να μετρήσω και πόσο επηρεάζει ο κάθε παράγοντας το φαινόμενο ζήτησης)σε σχέση με το πόσο επηρεάζει ο κάθε παράγοντας?
Βοήθησα καθόλου?


1. αν εχεις μονο επιτυχημένες εταιρείες θα δείς πόσο επηρεάζει αυτός ο παραγοντας στις επιτυχημένες και όχι γενικα...
2. Δειγμα μόνο 30 εταιρείες δεν ειναι πολύ μικρό για να γενικέυσεις; Η απλά θέλεις να δεις περιγραφικά τι γινεται; Σκοπευεις πιστευω να γενικέυσεις...
3. Αν καταλαβαινω καλά τα δεδομένα θα τα μαζέψεις με ερωτηματολόγια...
4. Εσυ δεν εχει αποψη αυτή τη στιγμή ποιοι θα μπορούσαν να ειναι οι παράγοντες; Αλλιως θα εχεις μια ανοικτή ερώτηση και θα μαζευεις απλά απαντήσεις; Τη ζητηση πως θα τη μετρήσεις;

Ακόμα πολλά πραγματα ειναι συγκεχυμένα όπως βλέπεις. Τη βιβλιογραφία την εψαξες; τι υπάρχει σχετικό;


Τελος τι ακριβώς ειναι η εργασία, λες πτυχιακή. Σε πόιό τμήμα; Με ποιόν καθηγητή (στειλτο με PM αν δεν θες να το δουν ολοι...). Ευτυχως η δυστυχώς αυτό εχει σημασία, άλλα περιμένουν σ εκάθε τμημα ....
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum