Λέσχη Φίλων Στατιστικής - GrStats forum
Μοντελο Απλης Γραμμικης Παλινδρομησης με Excell Forumgrstats

Join the forum, it's quick and easy

Λέσχη Φίλων Στατιστικής - GrStats forum
Μοντελο Απλης Γραμμικης Παλινδρομησης με Excell Forumgrstats
Λέσχη Φίλων Στατιστικής - GrStats forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Για προβλήματα εγγραφής και άλλες πληροφορίες επικοινωνήστε με : grstats.forum@gmail.com ή grstats@stat-athens.aueb.gr

Go down
avatar
AlfaGTakos
Posts : 10
Join date : 2011-03-09

Μοντελο Απλης Γραμμικης Παλινδρομησης με Excell Empty Μοντελο Απλης Γραμμικης Παλινδρομησης με Excell

Wed 9 Mar 2011 - 19:01
Καλησπέρα , με λενε Χρήστο και ειμαι 21. Εχω μια εργασια που ζηταει τα εξης :

Φτιάξτε ένα μοντέλο Απλής Γραμμικής Παλινδρόμησης που να συσχετίζει το επιτόκιο της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας και της FED στις Ηνωμένες Πολιτείες. Αποφασίστε και αιτιολογήστε ποια είναι η εξαρτημένη και ποια η ανεξάρτητη μεταβλητή. Χρησιμοποιήστε μηνιαία δεδομένα από το 2000 μέχρι το 2007 (Βρείτε τα δεδομένα από το Ιντερνετ). Τι ποσοστό της διακύμανσης ερμηνεύει το μοντέλο σας;



Εχω συλλεξει ολα τα επιτοκια και των 2. Ετρεξα κατευθειαν 2 παλινδρομησεις. Αλλα δεν ξερω πως να χρησιμοποιησω τα αποτελεσματα. Επιπλεον ποια βηματα πρεπει αρχικα να ακολουθησω?
avatar
masteras
Posts : 4
Join date : 2009-11-16

Μοντελο Απλης Γραμμικης Παλινδρομησης με Excell Empty Re: Μοντελο Απλης Γραμμικης Παλινδρομησης με Excell

Thu 10 Mar 2011 - 14:01
emena mou fainetai oti evrwpi eksartatai apo tin ameriki.
to pososto diakymansis einai to r^2 kai nomizw to dinei to excel. meta ti theleis na kaneis? theleis na matheis pws tha sxoliaseis tis parametrous?
avatar
AlfaGTakos
Posts : 10
Join date : 2011-03-09

Μοντελο Απλης Γραμμικης Παλινδρομησης με Excell Empty Re: Μοντελο Απλης Γραμμικης Παλινδρομησης με Excell

Thu 10 Mar 2011 - 19:54
το πρωτο σου σχολιο που δεν εγραψα μου κοστισε 1,5 μοναδες.

θα επανελθω με την δευτερη εργασια με πολλαπλη.

ευχαριστω.
avatar
statlink
Posts : 39
Join date : 2009-11-05
Age : 39
Location : Nottingham
http://statlink.tripod.com

Μοντελο Απλης Γραμμικης Παλινδρομησης με Excell Empty Re: Μοντελο Απλης Γραμμικης Παλινδρομησης με Excell

Thu 10 Mar 2011 - 20:06
ok, 1.5 sta 10 e? kala einai ok.
avatar
AlfaGTakos
Posts : 10
Join date : 2011-03-09

Μοντελο Απλης Γραμμικης Παλινδρομησης με Excell Empty Re: Μοντελο Απλης Γραμμικης Παλινδρομησης με Excell

Thu 10 Mar 2011 - 20:18
8,5 ως η πιο υψηλοβαθμη εργασια σημερα.

Απλα ελειπε το οικονομικο σχολιο και το εχασα.
avatar
statlink
Posts : 39
Join date : 2009-11-05
Age : 39
Location : Nottingham
http://statlink.tripod.com

Μοντελο Απλης Γραμμικης Παλινδρομησης με Excell Empty Re: Μοντελο Απλης Γραμμικης Παλινδρομησης με Excell

Thu 10 Mar 2011 - 23:17
ok, cu in the next ergasia then
avatar
AlfaGTakos
Posts : 10
Join date : 2011-03-09

Μοντελο Απλης Γραμμικης Παλινδρομησης με Excell Empty Re: Μοντελο Απλης Γραμμικης Παλινδρομησης με Excell

Fri 11 Mar 2011 - 0:00
thanks!
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum