Λέσχη Φίλων Στατιστικής - GrStats forum
ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΠΟΛΥΜΕΤΑΒΛΗΤΗΣ  ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗΣ Forumgrstats

Join the forum, it's quick and easy

Λέσχη Φίλων Στατιστικής - GrStats forum
ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΠΟΛΥΜΕΤΑΒΛΗΤΗΣ  ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗΣ Forumgrstats
Λέσχη Φίλων Στατιστικής - GrStats forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Για προβλήματα εγγραφής και άλλες πληροφορίες επικοινωνήστε με : grstats.forum@gmail.com ή grstats@stat-athens.aueb.gr

Go down
avatar
logistis
Posts : 1
Join date : 2014-06-25

ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΠΟΛΥΜΕΤΑΒΛΗΤΗΣ  ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗΣ Empty ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΠΟΛΥΜΕΤΑΒΛΗΤΗΣ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗΣ

Wed 25 Jun 2014 - 21:39
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα σας
Σαν λογιστής η σχέση μου με την στατιστική επιστήμη είναι μηδαμινή. Κλήθηκα όμως στα πλαίσια ενός ΜΠΣ να εξετάσω την σχέση μεταξύ κάποιον οικονομικών δεικτών όπως η μόχλευση κτλ με τον βαθμό συμμόρφωσης εισηγμένων εταιρειών με τους κανόνες γνωστοποίησης των ΔΛΠ. Για τον σκοπό αυτό έφτιαξα ένα πολυμεταβλητό μοντέλο παλινδρόμησης το οποίο το έτρεξα και με EXCEL αλλά και με EVIEWS. Τα αποτελέσματα ήταν σχετικά ίδια ( δεν ξέρω ποια να υιοθετήσω αλλά μου φαίνεται ότι προκρίνω τα αποτελέσματα του EVIEWS). To πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το πως θα εξετάσω την στατιστική σημαντικότητα  των συντελεστών και ποιοι μπορεί να είναι οι πιθανοί έλεγχοι για ετεροσκεδαστικότητα, serial correlation και κανονικότητα. Για την ετεροσκεδαστικότητα έτρεξα το Breusch-Pagan-Godfrey test ενώ για serial correlation το Breusch-Godfrey Serial Correlation LM Test.  Για την κανονικότητα και αναφορικά με τα residuals έχω  ένα βαθμό jarque berra 3.814026 με Probability 0.148523 το οποίο μου φαίνεται οκ για την κανονικότητα της παλινδρόμησης.
Για την χρήση dummy variables πιστεύω ότι με pearson chi square test θα είμαι οκ αλλά δεν μπορώ να το βρω στο EVIEWS. Υπάρχει κάτι που μπορείτε να μου προτείνετε?
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων αν και ξέρω ότι ζητάω πολλά
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum