Λέσχη Φίλων Στατιστικής - GrStats forum
Short course για απόκτηση ECTS? Forumgrstats

Join the forum, it's quick and easy

Λέσχη Φίλων Στατιστικής - GrStats forum
Short course για απόκτηση ECTS? Forumgrstats
Λέσχη Φίλων Στατιστικής - GrStats forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Για προβλήματα εγγραφής και άλλες πληροφορίες επικοινωνήστε με : grstats.forum@gmail.com ή grstats@stat-athens.aueb.gr

Go down
avatar
Msc candidate
Posts : 1
Join date : 2016-02-03

Short course για απόκτηση ECTS? Empty Short course για απόκτηση ECTS?

Wed 3 Feb 2016 - 20:56
Καλησπέρα σε όλους!

Πρόκειται να κάνω αίτηση για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό και στα προαπαιτούμενα συμπεριλαμβάνονται 30 ECTS μαθηματικών ή στατιστικής (ή που να προκύπτουν από τα μαθήματα Calculus I, II, III and Statistics).
Δυστυχώς στο προπτυχιακό μου έχω μόνο 4 ECTS που αντιστοιχούν στο μάθημα "Ποσοτικές Μέθοδοι Έρευνας".
Απ' όσο γνωρίζω, ένας τρόπος πιστοποίησης γνώσεων και απόκτησης ECTS είναι το GRE Subject Test, αλλά δυστυχώς πραγματοποιείται μόνο 2 φορές το χρόνο και η επόμενη ημερομηνία είναι μεταγενέστερη της προθεσμίας για την αίτηση στο μεταπτυχιακό. Στο απολυτήριο Λυκείου αναγράφονται οι βαθμολογίες μου των μαθηματικών Γεν. Παιδείας και Κατεύθυνσης, αλλά δεν θεωρούνται ECTS.
Ψάχνω απεγνωσμένα να βρω κάποια πηγή πιστοποίησης διδακτικών μονάδων (από κέντρα δια βίου μάθησης μέχρι online μαθήματα/εξετάσεις), αλλά δε βρίσκω κάτι.
Θα μπορούσα μέσω τμήματος ελληνικού πανεπιστημίου να εξεταστώ στην εν λόγω ύλη και να συμπληρώσω τις διδακτικές μονάδες?
Γνωρίζει κάποιος σχετικά?

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!
grstats
grstats
Posts : 956
Join date : 2009-10-21
http://stat-athens.aueb.gr/~grstats/

Short course για απόκτηση ECTS? Empty Re: Short course για απόκτηση ECTS?

Tue 9 Feb 2016 - 23:14
Δε νομίζω να γίνεται. Και κάποια σεμινάριου που γίνονται δε νομίζω να είναι συνδεδεμένα με ECTS.
Dimitris Karlis
Dimitris Karlis
Posts : 205
Join date : 2011-04-14
http://www.stat-athens.aueb.gr/~karlis

Short course για απόκτηση ECTS? Empty Re: Short course για απόκτηση ECTS?

Thu 18 Feb 2016 - 12:18
Το ECTS αφορά μονο ιδρύματα της τριτοβάθμιας.
Αρα για να σου πιστοποιήσιυν μονάδες πρέπει να εγγραφείς κανονικά σε αυτά (αρα σε κάποιο πανεπιστήμιο/ΑΤΕΙ)να παρακολουθήσεις όλα οσα χρειαοζνται και λοιπά. Δεν νομίζω ότι αυτό ειναι εφικτο σε μικρό χρονικό διάστημα.
Πχ σε προπτυχιακά χρειαζεσαι κατατακτήριες, σε μεταπτυχιακά ισως ειναι πιο ευκολο να εγγραφείς αλλα ισως εχει διδακτρα κλπ. Σε κάθε περιπτωση θέλεις πανω από ενα εξάμηνο... (εφόσον βεβαια η εγγραφή ειναι εφικτή)
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum