Λέσχη Φίλων Στατιστικής - GrStats forum
Μοντέλα probit ή logit Forumgrstats

Join the forum, it's quick and easy

Λέσχη Φίλων Στατιστικής - GrStats forum
Μοντέλα probit ή logit Forumgrstats
Λέσχη Φίλων Στατιστικής - GrStats forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Για προβλήματα εγγραφής και άλλες πληροφορίες επικοινωνήστε με : grstats.forum@gmail.com ή grstats@stat-athens.aueb.gr

Go down
avatar
junior_statistician
Posts : 3
Join date : 2011-02-10
Location : Athens, Greece

Μοντέλα probit ή logit Empty Μοντέλα probit ή logit

Thu 10 Feb 2011 - 17:52
Σαν junior θέλω να ζητήσω κάτι από τους παλαιότερους και πιο έμπειρους. Επειδή υπάρχει μια τεράστια γκάμα από επιλογές και ελέγχους και έχω χάσει τον μπούσουλα.
Μπορεί κάποιος να παραθέσει, έστω και αναφορικά την διαδικασία προς την επίτευξη κατασκευής ενός τέτοιου μοντέλου.
Δηλαδή έστω ότι φτιάχνουμε ένω μοντέλο με τις μεταβλητές που μας ενδιαφέρουν, ποιες διαδικασίες ακολουθούμε προκειμένου να δούμε αν το μοντέλο είναι καλό ή όχι; Και τι πρέπει να κοιτάξουμε;
Αν έχω καταλάβει σωστά ελέγχουμε για πολυσυγγραμικότητα, αυτοσυσχέτιση, outliers; Μπορεί κάποιος να αναφέρει μια σειρά από βήματα και τους ελέγχους με τους οποίους επιτυγχάνεται αυτό σε stata ή spss ας πούμε;

Ευχαριστώ.
paterask
paterask
Posts : 368
Join date : 2009-10-17
Location : Utrecht, The Netherlands
https://kpateras.eu

Μοντέλα probit ή logit Empty Re: Μοντέλα probit ή logit

Wed 2 Mar 2011 - 12:54
Να πραγματοποιείς έλεγχο στα κατάλοιπα για ακραίες τιμές, σημεία επιρροής, αυτοσυσχέτιση, πολυσυγγραμικότητα, ανεξαρτησία.
Επίσης,γραμμικότητα της logit μορφής, μεγάλο αριθμό δείγματος μιας και για μικρό υπάρχουν αποκλίσεις των στατιστικών τεστς όταν εμφανίζονται μικρά n σε κάποιο κελί..

Αν ρίξεις μία αναζήτηση και στο ίντερνετ θα σου εμφανίσει αρκετά αποτελέσμα για assumptions logistic regression..

πχ. εφαρμοσμένο εδώ σε στάτα από το UCLA.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum